top of page
Поводження з відходами.png

Управління
відходами

   Розробка та подання в електронному вигляді Декларації про відходи

Відповідно до ЗУ «Про управління відходами» 2320-IX» Декларацією про відходи є – документ, який згідно з цим Законом подають утворювачі відходів у разі, якщо їхня діяльність призводить до утворення небезпечних відходів або річний обсяг утворення відходів, що не є небезпечними, перевищує 50 тонн.

Коли і куди подавати Декларацію?

Декларація подається заявником один раз на рік до 20 лютого року, що настає за звітним, в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг шляхом заповнення форми, затвердженої  постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 р. № 556 “Деякі питання подання декларації про відходи”

Терміни розгляду Декларації

Система автоматично перевіряє відомості, які зазначаються заявником під час заповнення форми деклараціїодразу після подачі.

На підставі поданих заявником відомостей і даних, що надходять у порядку інформаційної взаємодії, здійснюється внесення декларації до переліку в автоматичному режимі, без необхідності прийняття будь-яких організаційно-розпорядчих актів, з присвоєнням реєстраційного номера та оприлюдненням цієї інформації в ЕкоСистемі.

   Організація комплексних послуг з проведення класифікації відходів

Згідно ст.17 ЗУ«Про управління відходами» Суб’єкти господарювання у сфері управління відходами зобов’язані  класифікувати свої відходи відповідно до Національного переліку відходів та Порядку класифікації відходів.

Відходи поділяються на два класи:
 

1) небезпечні відходи;

2) відходи, що не є небезпечними.
 

Класифікація здійснюється відповідно до Національного переліку відходів і Порядку класифікації відходів з урахуванням Переліку властивостей, що роблять відходи небезпечними.

На який  термін?

Безстроково, АЛЕ у разі внесення змін до плану управління відходами підприємств вносяться та затверджуються відповідні коригування розпорядчим документом підприємства.

Ким затверджується?

Класифікація відходів - внутрішній документ підприємства, затверджується відповідним Наказом підприємства, призначений для належного управління та обліку відходами на підприємстві суб’єктом господарювання.

   Розробка плану управління відходами

Згідно ст. 16 ЗУ «Про управління відходами»Утворювачі відходів, крім утворювачів відходів домогосподарств, зобов’язані розробляти та виконувати плани управління відходами підприємств, установ та організацій у встановленому порядку.У планах зазначаються прогнозні показники утворення відходів, їх код та найменування, заходи, яких планується вжити для запобігання утворенню та зменшення обсягів відходів, їх належного збирання, перевезення, оброблення.

На який  термін?

На п’ять років, АЛЕ у разі внесення змін до плану управління відходами підприємств вносяться та затверджуються відповідні коригування розпорядчим документом підприємства.

Ким затверджується?

План управління відходами затверджується відповідним Наказом підприємства.

   Розробка та отримання Дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів

Розробляється з метою самостійного оброблення відходів суб’єктом господарювання, а саме: рециклінг, повторне використання, видалення відходів

У разі відсутності дозволу, відходи повинні передаватися  суб’єктам, які мають такий дозвіл.

Документи, що додаються до заяви про отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів:

1) відомості про назву та код відходів згідно з Національним переліком відходів, відомості про їх склад та властивості, обсяги, для яких передбачається здійснення операції з оброблення;
 

2) відомості про наявність матеріально-технічної бази для здійснення операцій з оброблення відходів та код здійснення планованої операції відповідно до додатка 1 або 2 Закону України "Про управління відходами";

 

3) відомості про питомі та граничні показники утворення відходів у технологічних процесах;
 

4) відомості про перелік та опис технологічних процесів, що застосовуються для здійснення операцій з оброблення відходів;
 

5) копія розпорядчого документа про призначення відповідальних осіб у сфері управління відходами;
 

6) відомості про наявність Висновку з оцінки впливу на довкілля - у випадках, передбачених Законом України "Про оцінкувпливу на довкілля".

На який  термін?

Дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів є безстроковим, крім дозволу на захоронення відходів, який видається на розрахунковий строк експлуатації полігона

Ким затверджується?

Видача дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів та надання відмови у видачі здійснюються Центральним органом виконавчої влади.

Після отримання дозволу на операції з оброблення відходів, підприємства зобов’язані щоквартально надавати інформацію про виконання показників та умов, передбачених у Дозволі на здійснення операцій з оброблення відходів, до дозвільного органу. У разі невиконання є ризик анулювання дозволу!

1. Розробка та подання в електронному вигляді Декларації про відходи
2. Організація комплексних послуг з проведення класифікації відходів
3. Розробка плану управління відходами
4. Розробка та отримання Дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів

Виникли
питання?

Управління відходами - важлива сфера природоохоронної діяльності Підприємства! Звертайтеся! Допоможемо! Проконсультуємо!

Бумажные отходы

   Збір пакету документів для отримання відповідного повідомлення на транскордонне перевезення небезпечних відходів або висновку на транскордонне перевезення відходів.

В разі експорту / імпорту небезпечних відходів, відповідно до ПКМУ від 13.07.2000 р. № 1120 «Про затвердження Положення про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням і Жовтого та Зеленого переліків відходів», така діяльність може бути дозволена суб’єктам господарювання за наявності:

Повідомлення на транскордонне перевезення небезпечних відходів у разі коли відходи відносяться до розділу А Жовтого переліку відходів і мають одну чи більше небезпечних властивостей та містять матеріали наведені у додатку 2 до Положення, в таких кількостях, що можуть виявляти небезпечні властивості.
 

Висновку на транскордонне перевезення відходів, у разі коли вони не містять матеріали, в кількості достатній для виявлення ними небезпечних властивостей.

Об’єкти транскордонного перевезення:

    а) небезпечні  відходи,  що  включені  до  розділу  А Жовтого переліку відходів;
 

    б) відходи,  які потребують окремого розгляду, що включені до розділу Б Жовтого переліку відходів;
 

    в) відходи,  що  включені  до  Зеленого переліку відходів і є об’єктом транскордонного перевезення,  у разі,  коли вони  містять матеріали,  наведені  у  додатку  2  до  цього Положення,  в таких кількостях,  що можуть виявляти небезпечні властивості, наведені у переліку  небезпечних  властивостей  (затверджується  Міндовкілля), а також якщо транскордонні перевезення таких  відходів  підпадають під державне регулювання у заінтересованих державах.

Транскордонні перевезення відходів,  що включені до  Зеленого переліку відходів і  відповідно  не  підпадають  під  дію  пунктів 6 –  33  цього  Положення,  під  час  їх  транзиту через територію України, здійснюються відповідно до існуючих заходів контролю, які звичайно застосовуються під час торговельних операцій.

Послуга з отримання повідомлення або висновку на транскордонне перевезення небезпечних відходів:

підготовка необхідного пакету документів за переліком, виконуючи вимоги ПКМУ від 13.07.2000 р. № 1120;

отримання протоколу аналізу про склад та походження відходів;

отримання повідомлення або висновку на транскордонне перевезення небезпечних відходів в Міндовкілля України.

   Отримання ліцензії на провадження господарської діяльності щодо поводження з небезпечними відходами

Ліцензію на поводження з небезпечними відходами необхідно мати суб’єктам господарювання, при  здійснені утилізації, захоронення, видалення, переробки, обробки, сортування, зберігання, накопичення та утворення небезпечних відходів.

Небезпечні відходи – це вид відходів з біологічними, фізичними, хімічними та іншими характеристиками, поводження з якими потребує спеціальних засобів та методів, оскільки вони можуть чинити значну загрозу для довкілля та життю й здоров’ю громадян. До небезпечних відходів належать відходи I, II та III класів небезпеки.

Ліцензію видає Міндовкілля. 

Отримання ліцензії регулюється Постановою КМУ «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами» від 13.07.2016 за № 446.

  * Строк дії ліцензії – необмежений (у разі відсутності змін на підприємстві).

Комплекс послуг з отримання ліцензії на поводження з небезпечними відходами:

  1. Формування пакету документів, що подаються для одержання ліцензії на провадження господарської діяльності з поводженням з небезпечними відходами.
     

  2. Розробка документів та отримання висновку з Оцінки Вливу на Довкілля.
     

  3. Розробка документів та отримання дозволу на спеціальне водокористування (за необхідності).
     

  4. Розробка документів та отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
     

  5. Ідентифікація об'єктів поводження з небезпечними відходами.

   Розробка пакета первинної документації та статистичної звітності у сфері поводження з відходами
(форма № 1-ВТ).

Всі відходи, які утворюються на території України , підлягають державному обліку та паспортизації. Правила ведення такого обліку  вимагають ведення первинного обліку відходів відповідно до типових форм - форма № 1-ВТ.

Вести форму № 1-ВТ можна в паперовому або електронному вигляді, щодо кожного місця, де утворюються відходи (технологічного процесу, одиниці устаткування або окремої операції) і використовується упаковка.

Насамперед потрібно вжити низку заходів і належним чином організувати первинний облік відходів:

1. На підставі даних попереднього обстеження складають:
 

перелік місць, де ведеться первинний облік відходів та упаковки (технологічних ділянок, одиниць устаткування або окремих операцій);​

перелік видів відходів, пакувальних матеріалів і тари, які повинні обліковуватися за кожним із цих місць;

періодичність обліку кожного виду відходів (упаковки).

2. Призначають:
 

наказом керівника підприємства — особу, відповідальну за первинний облік відходів та упаковки;

наказами керівників структурних підрозділів і служб підприємства (спільно з особою, відповідальною за первинний облік відходів) — осіб, відповідальних за ведення і зберігання типових форм № 1-ВТ (за кожним місцем первинного обліку відходів).

  *  Форму № 1-ВТ заповнюють юридичні особи (підприємства, установи, організації) усіх форм власності, видів економічної діяльності та організаційно-правових форм господарювання, а також фізичні особи — підприємці, у діяльності яких утворюються відходи та використовуються пакувальні матеріали і тара.

У типовій формі № 1-ВТ не відображаються:

речовини (продукти, сполуки), що є готовою продукцією, яка підлягає подальшому використанню;

напівфабрикати, призначені згідно з технологією виробництва для подальшої переробки з метою отримання готової продукції;

відходи, що скидаються у водні об’єкти зі стічними водами та викидаються в атмосферу (які відображаються у формах статзвітності № 2-ТП (водгосп) і № 2-ТП (повітря));

відходи та упаковка, кількість яких не можна визначити за техрегламентом виробництва (надання послуг), погодженим з відповідним Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища.

   *  Форма № 1-ВТ не є статистичною звітністю. Це внутрішній документ підприємства, призначений суто для ведення первинного обліку відходів. Проте за її неведення на посадових осіб може накладатися адмінштраф

5. Збір пакету документів для отримання відповідного повідомлення на транскордонне перевезення небезпечних відходів або висновку на транскордонне перевезення відходів.
6. Отримання ліцензії на провадження господарської діяльності щодо поводження з небезпечними відходами
7. Розробка пакета первинної документації та статистичної звітності у сфері поводження з відходами (форма № 1-ВТ)

Давайте ми зробимо це!

Сфера поводження з відходами разом с Науковим Центром "ЕКОЛОГІЯ" - уникнення ризиків, надійне та вчасне віконання усіх вимог законодавства!

bottom of page